Neseniai prabėgusių 2013 metų Rugsėjo 28 – Spalio 5 dienomis, netoli Širvintų miestelio sodyboje „Dagnužis“, įvyko pirmasis VšĮ „Synergy LT“ tarptautinis projektas – asmeninio tobulėjimo ir medijų mokymai „Make ir work“ (liet., “Padaryk, kad veiktų“). Šiuose mokymuose dalyvavo 36 dalyviai iš 8 valstybių. 7 dienų programa buvo intensyvi, kupina iššūkių ir įdomių užsiėmimų. Mokymai buvo skirti jauniems žmonėms, norintiems susipažinti su medijų pagrindais bei pritaikyti juos darbe su jaunimu. Taip pat dalyviai galėjo sužinoti daugiau apie pačius save, pagerinti asmeninius, profesinius, bei darbo komandoje įgūdžius. Trumpos teorinės paskaitėlės bei praktinės užduotys skatino dalyvius aktyviai įsitraukti į programą ir sužinoti daug naujų dalykų. Taip dalyviai išmoko įvairių medijų meno gudrybių, kūrė fotografijas ir trumpametražius filmukus, juos montavo ir pristatinėjo vieni kitiems.

Spalio 3 dieną dalyviai vyko į Širvintas, kur savanoriškai darė įvairius gerus darbus vietos gyventojams. Dalyviai lankėsi miestelio gimnazijoje, vaikų darželyje ir senelių namuose. Mokymų metu įgytas žinias ir kompetencijas dalyviai pritaikė praktiškai – savo gerus darbus įamžino kurdami trumpus motyvacinius filmukus apie savanorystę. Taigi, nuo pat ankstaus ryto, susipakavę visą amuniciją, projekto dalyviai iškeliavo į savo pasirinktas savanoriško darbo vietas.

Dvi grupės nuskubėjo į senelių namus. Senelių maitinimas, pasiruošimas žiemai, namų ruoša ar tiesiog paprastas šiltas pabendravimas – darbai, kuriuos noriai atliko dalyviai, atvykę į senelių namus. Štai ką patys savanoriai kalbėjo po apsilankymo:

„Atvažiavus  tenai, mus pasitiko tokie patys išsigandę senjorų namų gyventojai, kaip ir mes patys buvom. Bent jau, taip pasirodė. Bet mūsų komanda apsižiūrėjusi greitai pasiskirstė darbais: kas padėjo nešioti maistą  ir maitinti senelius, kas klijuoti langus žiemai ir rinkti lapus lauke, kas senoliams padėjo apsitvarkyti, nuskusti ūsus ar apsikirpti, o aš asmeniškai ėmiausi bendrauti su senoliais, piešti kartu, vaikščioti po parką ir padėti kitiems komandos nariams suprasti, ką seneliai jiems bando pasakyti. Prisipažinsiu, tai buvo tikras išbandymas man.“ (Maria, Lietuva)

„Mano pirmoji reakcija buvo didelis šokas. Pamačiau daugybę senyvo amžiaus žmonių, kurie negali nieko daryti patys. Bet po kurio laiko aš pasijaučiau daug geriau. Aš pamačiau, kad senjorai yra labai laimingi, kad esame čia ir padedame. Buvo nuostabus jausmas matant senus žmones besišypsančius.“ (Oliver, Vengrija)

Dienos savanoriai džiaugėsi, kad senelių namų darbuotojai buvo labai draugiški ir mielai bendradarbiavo. Jie sužinojo ir patys patyrė, koks iššūkių ir pastangų reikalaujantis darbas tai yra:

„Aš jaučiu didžiulę pagarbą žmonėms, dirbantiems čia“. (Oliver, Vengrija)

„Aš galiu pasakyti, kad čia dirbantys žmonės turi labai didelę širdį ir labai puikiai rūpinasi senjorais“ (Catalin, Rumunija).

Tuo tarpu kitos dvi komandos nukeliavo savanoriškos veiklos vykdyti į vaikų darželį. Atvykę dalyviai iškart buvo apsupti mažųjų dėmesio ir ilgai netruko sugalvoti, ką su mažyliais veikti. Komandos jau iš anksto buvo paruošę keletą žaidimų bei atsivežė akustinę gitarą.

 „Dienos pradžioje net nežinojau ko laukti, tačiau dienos pabaigoje aš buvau kupinas teigiamos energijos, o džiaugsmas mano viduje buvo ilgai besitęsiantis. Aš jaučiausi taip nuostabiai, kad net sunku išreikšti tai žodžiais. Bet taip jau yra, kai dirbi su vaikais. Jie yra lyg energijos užtaisai, kurie įkrauna kiekvieną, prie kurio prisiliečia. Aš manau, jog niekada nepamiršiu šios dienos, nes pati diena buvo puiki ir žmonės, su kuriais praleidau laiką, buvo taip pat nuostabūs.“ (Aleksadrs, Latvija)

 „Savanorystė yra kažkas tokio, ką sunku papasakoti žodžiais. Žmogus turi pats tai išbandyti. Dažniausiai žmonėms patinka gauti, bet retai kada patiems norisi kažką duoti kitiems. Kuomet tu atiduodi dalelę savęs kitiems ir matai juos besidžiaugiančius, besišypsančius, sakančius komplimentus, aš manau tas indėlis tikrai to vertas! Aš savanoriavau vaikų darželyje. Jie paprašė manęs padirbėti sode ir aš net nesuabejojau, nes man patinka toks darbas ir jei prie to prisidėdamas aš jiems padėsiu – tai kodėl gi ne? Taigi aš tikrai siūlyčiau tai visiems, kas jaučią bent kokią atsakomybę pasauliui.“ (Peter, Vengrija).

Paskutinė grupė savanorių turėjo galimybę pravesti pamoką apie medijas Širvintų gimnazijoje. Visi, tiek vaikai, tiek patys dalyviai, buvo labai patenkinti savo darbu ir naujomis žiniomis. Po pamokų savanoriai sulaukė kelių labai susidomėjusių mokinių kompanijos, kurie norėjo šiek tiek plačiau sužinoti apie medijos įrankius ir kaip jais naudotis. Pertraukų metu savanoriai surado progą paimti interviu apie  savanorystę iš mokinių ir mokyklos darbuotojų.

„Savanoriauti Širvintų gimnazijoje buvo nuostabi patirtis. Buvo malonu susipažinti su žmonėmis ir sužinoti, kaip jie jaučiasi gyvendami savo gimtajame miestelyje. Aš buvau pakerėtas to, kokie atviri ir skirtingi žmonės gali būti. Kiekvienas žmogus turi unikalias svajones ir bando iš visų jėgų jų siekti. O taip pat man paliko įspūdį ir mano komanda, su kuria, nors ir turėdami labai mažai laiko, mes vis tiek atsidavėme siekdami vieno tikslo… Tai buvo nuostabu!” (Vytautas, Lietuva)

Po tokios naujų patirčių ir įspūdžių dienos dalyviai nors ir fiziškai pavargę, bet dvasiškai pasikrovę grįžo namo į mokymų sodybą. Likusias dienas dalyviai konstravo video iš praėjusios dienos, teikė vieni kitiems pastabas ir kartu džiaugėsi nuveiktais darbais.  Nors daugumai teko dar ir namuose po mokymų papildomai pakoreguoti sukurtus video, tačiau tai buvo puikus įkvėpimas tęsti mokymuose įgytų žinių ir įgūdžių pritaikymą namuose, bei darbe su jaunimu.

Už suteiktą galimybę savanoriauti ir operatyvią kooperaciją dalyvių ir mokymų komandos vardu VšĮ „Synergy LT“ nuoširdžiai dėkoja Širvintų darželio “Buratinas” direktorei Vacei Vaskelienei, Širvintų Lauryno Stuokos – Gucevičiaus gimnazijos direktorei Audronei Buzienei, Širvintų parapijos globos namų valdytojui Sigitui Kirtikliui, bei Širvintų vicemerui Andriui Juozoniui už pagalbą susisiekiant su padėjusiais žmonėmis.

Iki malonaus ir artėjančių naujų projektų. Sėkmės!

Su meile,

VšĮ Synergy LT

Projekto koordinatorė, Vita Liucija Vaišnytė

This project has been funded with the support from the European Commission. This publication [communication] reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

 

Projekto aprašymas
Projekto galerija